Žacléř

Městečko Žacléř ležící v nadmořské výšce 604 m přibližně 15 kilometrů od Trutnova je nazýváno východní branou Krkonoš. Jeho strategická poloha blízko polských hranic nabízí turistům mnoho příležitostí k výletům pěším i na kole.

Již na cestě do Žacléře přes obec Babí se můžete zastavit u dělostřelecké tvrze Stachelberg, největší v Čechách, která je součástí československého pohraničního opevnění, budovaného před 2. světovou válkou. Kromě historické expozice si v labyrintu chodeb a sálů projdete i dříve nepřístupné podzemí. Pár kroků od pevnosti vznikla v minulém roce rozhledna Eliška, jejíž výška dosahuje 24,5 m. Nabízejí se odtud výhledy na Libavské sedlo, Vraní, Jestřebí a Orlické hory i krkonošské podhůří.

Odtud můžete pokračovat již přímo do Žacléře na Rýchorské náměstí, které vás upoutá svým nevšedním trojúhelníkovým tvarem a dominantním Mariánským sloupem, jež pochází z roku 1725 od barokního sochaře J.F. Pacáka. Ve spodní části náměstí se nachází městské muzeum. Kromě stálé expozice se zde pravidelně pořádají i různě zaměřené tématické výstavy a výtvarné dílny, kde si přijdou na své návštěvníci všech věkových kategorií. Součástí muzea je i turistické informační centrum, kde získáte tipy na výlety, kulturní akce a zdarma vás vybaví tištěnými průvodci s mapou s popsanými výlety do okolí, ať už pěšky nebo na kole.

Náměstí je také nejlepším výchozím místem do lokality Rýchor, kde se rozkládá tajuplný bukový prales Dvorský les. Cestou se vám naskytne výhled až k jezeru Bukówka v Polsku, a pokud se rozhodnete pokračovat až na Rýchorskou boudu, uchvátí vás z Maxovy vyhlídky pohled na naši nejvyšší horu, Sněžku. Cyklisté, kteří mají raději trasy bez většího stoupání mají možnost k jezeru Bukówka dojet po nově upravené silnici přes turistický přechod v Bobru. Rádi také využívají vlak, který o víkendech v letním období přepravuje cyklisty až do Jelení Góry v Polsku.

Pro milovníky technických památek je zpřístupněný hornický skanzen v areálu bývalého dolu Jana Švermy jako památka na hlubinné černouhelné hornictví, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, ke které patří i možnost prohlídky části jámy Jůlie, větracího kanálu a zařízení ventilátorovny, dále i vyhlídky na panorama Krkonoš a Královeckého Špičáku z těžní věže jámy Jan.

Sousedící osada Černá Voda, dříve spjatá právě s nálezem černého uhlí, dnes nabízí krásnou krajinu s četnými kamenosochařskými památkami, po kterých vás provede průvodce Příběhy ukryté v kameni, jehož získáte také v žacléřském IC.

Procházkou Černou Vodou, místem, kudy r. 1628 opouštěl Jan Ámos Komenský svou vlast, se dostanete až do Královce, kde se nabízí krásný pohled na Krkonoše z nejvyššího bodu Vraních hor Královeckého Špičáku.

Z vedlejších Bernartic se můžete dále vydat po stezkách do Bečkova k vodopádu nebo na Jánský vrch s Krausovou vyhlídkou.

 

autoservis benzinová stanice běžkařské terény dětské hřiště chráněnná krajinná oblast kostel možnost rybolovu pošta autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika informace lyžařský vlek možnost koupání muzeum pension prodejna potravin restaurace tenis

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Firmy v obci a jejim okolí


Kontakty

Kraj: Královéhradecký kraj

Okres: Trutnov

Telefon: 499 739 211

Telefon: 499 739 225

Telefon: 608 830 171

Email: posta@zacler.cz

Email: muzeum@zacler.cz

Web: www.zacler.cz

Web: www.infocentrum-zacler.cz