Žacléř

Městečko Žacléř ležící v nadmořské výšce 604 m přibližně 15 kilometrů od Trutnova je nazýváno východní branou Krkonoš. Jeho strategická poloha blízko polských hranic nabízí turistům mnoho příležitostí k výletům pěším i na kole.

Již na cestě do Žacléře přes obec Babí se můžete zastavit u dělostřelecké tvrze Stachelberg, největší v Čechách, která je součástí československého pohraničního opevnění, budovaného před 2. světovou válkou. Kromě historické expozice si v labyrintu chodeb a sálů projdete i dříve nepřístupné podzemí. Pár kroků od pevnosti vznikla v minulém roce rozhledna Eliška, jejíž výška dosahuje 24,5 m. Nabízejí se odtud výhledy na Libavské sedlo, Vraní, Jestřebí a Orlické hory i krkonošské podhůří.

Odtud můžete pokračovat již přímo do Žacléře na Rýchorské náměstí, které vás upoutá svým nevšedním trojúhelníkovým tvarem a dominantním Mariánským sloupem, jež pochází z roku 1725 od barokního sochaře J.F. Pacáka. Ve spodní části náměstí se nachází městské muzeum. Kromě stálé expozice se zde pravidelně pořádají i různě zaměřené tématické výstavy a výtvarné dílny, kde si přijdou na své návštěvníci všech věkových kategorií. Součástí muzea je i turistické informační centrum, kde získáte tipy na výlety, kulturní akce a zdarma vás vybaví tištěnými průvodci s mapou s popsanými výlety do okolí, ať už pěšky nebo na kole.

Náměstí je také nejlepším výchozím místem do lokality Rýchor, kde se rozkládá tajuplný bukový prales Dvorský les. Cestou se vám naskytne výhled až k jezeru Bukówka v Polsku, a pokud se rozhodnete pokračovat až na Rýchorskou boudu, uchvátí vás z Maxovy vyhlídky pohled na naši nejvyšší horu, Sněžku. Cyklisté, kteří mají raději trasy bez většího stoupání mají možnost k jezeru Bukówka dojet po nově upravené silnici přes turistický přechod v Bobru. Rádi také využívají vlak, který o víkendech v letním období přepravuje cyklisty až do Jelení Góry v Polsku.

Pro milovníky technických památek je zpřístupněný hornický skanzen v areálu bývalého dolu Jana Švermy jako památka na hlubinné černouhelné hornictví, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, ke které patří i možnost prohlídky části jámy Jůlie, větracího kanálu a zařízení ventilátorovny, dále i vyhlídky na panorama Krkonoš a Královeckého Špičáku z těžní věže jámy Jan.

Sousedící osada Černá Voda, dříve spjatá právě s nálezem černého uhlí, dnes nabízí krásnou krajinu s četnými kamenosochařskými památkami, po kterých vás provede průvodce Příběhy ukryté v kameni, jehož získáte také v žacléřském IC.

Procházkou Černou Vodou, místem, kudy r. 1628 opouštěl Jan Ámos Komenský svou vlast, se dostanete až do Královce, kde se nabízí krásný pohled na Krkonoše z nejvyššího bodu Vraních hor Královeckého Špičáku.

Z vedlejších Bernartic se můžete dále vydat po stezkách do Bečkova k vodopádu nebo na Jánský vrch s Krausovou vyhlídkou.

 

TOP kulturní a sportovní akce v Žacléři 2018


Slavnostní zahájení cyklistické sezóny

12. května 2018

Tradiční cyklistický výlet příznivců tohoto sportu zakončený občerstvením a malým dárkem.

Pořadatel: Město Žacléř, tel. +420 499 739 225, muzeum@zacler.cz

 

Muzejní noc

23. června 2018 od 17:00 hodin

Zahájení výstavy „Barevné Rýchory“ – výstup dvouletého přírodovědného projektu ZŠ Žacléř.

Návštěvníky čeká pestrý doprovodný program – výtvarná dílna, malování na kameny a fólii, loutkoherecké představení „Lední medvídku, vrať se domů“ plné napětí, legrace, autorských písniček

a zapojení dětí do hry myšlenkou "Domov je nade vše a příroda náš život“.

Vstupné zdarma.

Pořadatel: Městské muzeum Žacléř, tel.+420 499 739 225, muzeum@zacler.cz ,

www.muzeum-zacler.cz


Bornfloss rock

15. – 16. červena 2018

Dvoudenní hudební festival.

Pořadatel: sdružení Bornflossrock, tel.+420 605 514 213, zacler-rock@seznam.cz

 

Krkonošský půlmaratón

30. červena 2018

Běžecký závod v horském terénu.

Pořadatel: Oldřich Dobiáš, tel. +420 734 507 761, info@krkonosskypulmaraton.cz,

www.krkonošsky-pulmaraton.cz


Údolím Bobru

červen 2018

Cyklovýlet vedoucí údolím řeky Bobr s noclehem v Polsku

Pořadatel: Město Žacléř, tel. +420 499 739 221, starosta@zacler.cz


Den lidových řemesel

5. července 2018

Tradiční lidový jarmark s bohatým kulturním programem pro děti i dospělé, který vrcholí večerním koncertem a ohňostrojem. Každoročně se koná 5. července na Rýchorském náměstí v Žacléři.

Pořadatel: Město Žacléř, tel. +420 499 739 225, muzeum@zacler.cz

 

Dny evropského kulturního dědictví

8. září 2018

V rámci Dnů evropského dědictví můžete navštívit vybrané objekty v Žacléři. Doprovodný kulturní program trvá do večerních hodin.

Pořadatel: Město Žacléř, tel. +420 499 739 217, mistostarosta@zacler.cz

 

Žacléřská sedmdesátka

29. září 2018

Cyklistický závod pro jednotlivce i týmy.

Pořadatel: Město Žacléř, Z&S Apache Team, o.s., Mgr. Jan Slavíček, tel. +420 777 722 710,

www.zaclerska70.cz

 

Výstava ateliérové a zahradní keramiky, galerie Asahigama

30. září 2018

Ukázka japonské keramické pece na dřevo a pálení keramiky tradiční japonskou technikou raku.

Pořadatel: Irena a Hiro Hirai, Bobr 42, Žacléř, tel. +420 499 876 643, keramikahirai@seznam.cz


 

 

autoservis benzinová stanice běžkařské terény dětské hřiště chráněnná krajinná oblast kostel možnost rybolovu pošta autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika informace lyžařský vlek možnost koupání muzeum pension prodejna potravin restaurace tenis

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Firmy v obci a jejim okolí


Kontakty

Kraj: Královéhradecký kraj

Okres: Trutnov

Telefon: 499 739 211

Telefon: 499 739 225

Telefon: 608 830 171

Email: posta@zacler.cz

Email: muzeum@zacler.cz

Web: www.zacler.cz

Web: www.infocentrum-zacler.cz