Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí je městem v kraji Podorlicka v půvabném údolí na soutoku řek Tiché Orlice a Třebovky. Leží v nadmořské výšce  350 m, 150 km východně od Prahy. Dnes zde žije přibližně 15 000 obyvatel. Počátky města spadají do druhé poloviny 13. století, kdy se za vlády Přemysla Otakara II. začala rozrůstat slovanská osada „Oustí“.

První písemná zmínka o Ústí nad Orlicí pochází z roku 1285, kdy král Václav II. postoupil panství svému otčímu Závišovi z Falkenštejna.

Převážná většina obyvatel se v minulosti živila zemědělstvím a domácím tkalcováním. K rozmachu továrenského textilního průmyslu a strojírenské výroby došlo v polovině 19. století v souvislosti se stavbou železnice Olomouc - Praha. Těmito faktory byl život města ovlivněn natolik, že mu dokonce přinesl označení "východočeský Manchester".

Město je neodmyslitelně spjato s mnoha kulturními tradicemi, především malováním a  

stavěním betlémů, či hudebním odkazem Mistra Jaroslava Kociana a Cecilské 

hudební jednoty. Významnými památkami jsou funkcionalistická budova Roškotova 

divadla, secesní Hernychova vila nebo barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, v jehož

sousedství je krásný revitalizovaný park s meditační kaplí sv. Jana Pavla II.

Mezinárodní partnerské vztahy město aktivně udržuje se slovenským Popradem, polskou Bystřicí Kladskou, italskou Massa Martanou, německými Ambergem a Berlínem – Neuköllnem.

Malebné město Ústí nad Orlicí, centrum cykloturistiky v regionu, leží na úpatí Orlických hor a nabízí svým návštěvníkům bohaté rekreační i kulturní vyžití. U nás si můžete aktivně odpočinout na kole nebo při pěších výletech po okolí, například k rozhlednám, do tematických muzeí nebo ke zříceninám hradů a šlechtickým sídlům. Vyzkoušet můžete unikátní cyklostezky nejen pro kola, ale také pro in-line brusle. Adrenalin zažijete ve skateparkové hale nebo v bike parku. Děti mohou vyzkoušet různé herní prvky na několika dětských hřištích nebo projít interaktivní naučnou stezku ve Wolkerově údolí. Zázemí pro vodáky a „tarzany“ najdou milovníci adrenalinu v areálu aktivní turistiky Cakle u řeky Tichá Orlice. Zde můžete například sjet řeku na zapůjčené kanoi a ověřit si zde svoji odvahu a sílu při výstupu na horolezeckou stěnu s via ferratou. Tradičně se u nás konají mezinárodní automobilové závody do vrchu, republikový tenisový turnaj, basketbalový či šachový memoriál nebo závody v karate.

Ve městě vás čekají také kulturní zážitky. Na jaře v kostele zní tóny klasické hudby festivalu Kocianovo Ústí a v říjnu chrámová hudba v rámci Festivalu duchovní hudby sv. Cecílie. V květnu se město stává centrem mezinárodní Kocianovy houslové soutěže a v červnu dějištěm týdenní městské slavnosti Město v pohybu. Pořádají se zde filmové či divadelní festivaly, recitační nebo taneční soutěže.

Zaslouženou relaxaci najdete v krytém bazénu se slanou vodou, příjemnými lázněmi a saunou nebo v moderním aquaparku, který je součástí rozsáhlého sportovního areálu.

Plakáty k akcím jsou umístěny u fotografií.

Členem mikroregionů

Region Orlicko-Třebovsko

autoservis banka benzinová stanice cykloservis čerpací stanice LPG diskotéka fitcentrum golf kadeřnictví kavárna, cukrárna kosmetika kostel lékárna lékař míčové hry, sportoviště nemocnice odtahová služba policejní služebna pošta prádelna nebo čistírna sportovní hala sportovní létání supermarket taxislužba tvrz veřejný internet veterinář zimní stadion autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika galerie hotel informace možnost koupání možnost ubytování muzeum prodejna potravin restaurace rozhledna tenis vlakové spojení

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Video prohlídky

Firmy v obci a jejim okolíKontakty

Kraj: Pardubický kraj

Okres: Ústí nad Orlicí

Telefon: 465 514 111

Email: ic@muuo.cz

Web: www.ustinadorlici.cz